Domů » O nás

O nás

Zpívejme nebo také štěstí nosící, takový význam má slovo „nashira“, které se stalo názvem ženského pěveckého sboru, který v roce 2006 založila jeho sbormistryně Ema Máchová.

Z počátku dostali příležitost ti, kteří měli chuť zpívat a dosud žádné pěvecké zkušenosti neměli, ale jak šel čas a zkušenosti přibývaly, stal se ze skupinky pěveckých nadšenců pěvecký sbor se širokým repertoárem, kam se přidávají dámy s různými pěveckými zkušenostmi.

Výjimečnou dělají Nashiru hebrejské písně ve vlastních úpravách. Vzhledem k tomu, že jsou to písně jak duchovní tak téměř lidové, dalšími pilíři repertoáru tvoří právě duchovní a lidové písně. Přesto si na koncertech můžete poslechnout i vážného charakteru (A. Michna z Otradovic, A. Dvořák, O. Mácha) nebo písně z muzikálů, filmů či jazz.

Nashira se účastní různých nesoutěžních festivalů (Štěchovické zpěvobraní, Festival chrámové hudby v Cholticích apod.) a několikrát do roka pořádá samostatné koncerty.

Již od svého vzniku organizovala Nashira festival pěveckých těles Libušsko – Písnickou Notu, kterou po deseti letech přeměnila na L. P. Notu, festival duchovních písní.


Sbormistr

Ema Máchová absolvovala školu sborového zpěvu Bambini di Praga, základní školu dokončila na FZŠ Umělecká s rozšířenou hudební výchovou. Střední pedagogická škola ji obohatila mimo pedagogické dovednosti v oboru předškolní a mimoškolní pedagogiky, i o maturitu z hudební výchovy. Promovala na HTF Univerzity Karlovy. Mimo jiné, absolvovala v roce 2007 a 2008 akreditovaný kurz ministerstva školství pro průběžné vzdělávání učitelů hudební výchovy se zaměřením na práci se sborem a v následujícím roce kurz věnovaný hlasové výchově.

Ema se sborovému zpěvu věnuje více než třicet let a dvacet let zpěvu sólovému. Spolupracovala s řadou pěveckých sborů (Geshem, Cantoria Praha, Gosplain). Šest let vedla dívčí pěveckou skupinu Sirius, vede také kurzy pro nezpěváky a v lednu 2006 založila ženský pěvecký sbor Nashira.


Členky

Vendula Audolenská
Opora prvního hlasu: "Když jsem se vdospělosti rozhodla navázat na dětská léta a vrátit se opět ke zpěvu, zjistila jsem, že jedna zmých kamarádek zpívá ve sboru, kam mě vzala s sebou na první zkoušku. Rozmanitost žánrů, přátelský kolektiv a přístup sbormistryně mi tak učarovali, že už si život bez Nashiry nedokážu (a ani nechci) představit."

Katka Bozděková
Opora třetího hlasu: „"Měla jsem to stesti, že jsem mohla vyrůstat v rodině, kde byl zpěv na denním pořádku. Zpívala jsem nejen s rodiči při večerních posezení s kytarou, ale i s celou širokou rodinou - při výletech, v lese při trhání borůvek, v autě nebo při domácích pracech. Celé dětství a mladí jsem zpívala ve Staškově Pražském dětském sboru, později se svými dětmi, a nyní navíc s těmi, které učím ve školce. Písnička byla a je nepostradatlnou součástí mého života."

Helena Knappová
Opora druhého hlasu:

Adéla Klohnová
Opora čtrvtého hlasu: „K hudbě mě vedl od mala můj děda, který má už dlouhá léta kapelu, ve které zpívá a hraje na kytaru, na kterou mě také naučil. Ve škole jsem se naučila základy hry na klavír, při které mi také hodně pomáhal děda. Zpívám strašně ráda i se svými dětmi nebo dětmi ve školce a přináší mi to hlavně radost."

Iveta Mánková
Opora třetího hlasu: „Z dětství do dospělosti jsem si přinesla dva veliké zájmy - skauting a zpěv. K obojímu mě přivedli přátelé, a to je na tom to nejdůležitější, že trávím čas s lidmi, se kterými si rozumím, a kteří můj život stále něčím obohacují. Ráda si zazpívám u ohně i na pódiu,stejně tak jako je pro mě dobrodružstvím výprava do lesa i každá další sborová akce."

Iva Mistrová
Opora druhého hlasu: „Zpívání v našem sboru mne moc baví. Je to úžasná zábava, která mi přináší dobrou náladu. Těším se na každou novou píseň a její veselé nacvičování."

Zuzana Schovánková
Opora třetího hlasu:

Jana Sklenářová
Opora čtvrtého hlasu:

Veronika Smetanová
Opora prvního hlasu:

Kateřina Strádalová
Opora druhého hlasu:„Zpívání a hudba obecně mě provází a naplňuje už od dětství. Člověk se může vyzpívat ze všeho, vypustit všechny emoce. Je to taková terapie... Sborové zpívání je pro mě neskutečná kolektivní energie."

Jana Talová
Opora prvního hlasu:

Lucie Varvařová
Opora třetího hlasu:

Zuzana Večerková
Opora třetího hlasu:

Jana Wilczková
Opora prvního hlasu: „Zpívání je nejlepší prostředek na zlepšení nálady a ve sboru funguje ještě líp. Těším se vždy na zkoušky a hlavně společné soustředění s bezva partou".